Beacons Festival, which takes place 17th –19th August 2012 at the Funkirk Estate, Skipton (Yorkshire Dales), have unveiled the stafe times for the festival.

You can check them all out below, though we suggest you head here and check out the clashfinder for a better overview of what's going on.

For more information on the festival, head here.



THURSDAY                    

  • BEACONS SOCIAL                             
  • 19:00     Ezy Ryder / The Cunning Stunts DJ Display Team with Bobalicious
  • 22:00     Filthy Dukes (DJs)
  • INTO THE WOODS                           
  • 20:00     The Miners Hymns (film)
  • 21:00     Biggie and Tupac (film, 15)
  • 23:00     The Perverts Guide to Cinema (film, 18)
  • NOISY / VICE STAGE                          
  • 19:30     Honeytone Codey
  • 20:30     Dub Barn Collective
  • 21:30     The Marzec Group 
  • 22:30     The Soul Circle Gang

 

FRIDAY                            

  • THE STOOL PIGEON STAGE                
  • 12:00     Dead Sons
  • 13:00     Post War Glamour Girls
  • 14:00     Arthur Beatrice
  • 15:10     Theme Park
  • 16:20     Veronica Falls
  • 17:30     Submotion Orchestra
  • 18:55     Jessie Ware
  • 20:05     Factory Floor
  • 21:30     Mount Kimbie
  • 23:00     Roots Manuva
  • THE GREENDALES STAGE                    
  • (In association with Resident Advisor, Flux, and Vagabondz)                      
  • 12:15     The Horn The Hunt
  • 13:15     Great Waves
  • 14:45     Outfit
  • 16:15     Disclosure
  • 17:45     Visions Of Trees
  • 18:15     Wachs Lyrical
  • 20:00     Runner
  • 21:00     Sunless ‘97
  • 21:30     Jon K (Hoya Hoya)
  • 23:30     D/R/U/G/S
  • 00:30      Julio Bashmore
  • NOISEY / VICE STAGE                          
  • 12:30     Japanese Fighting Fish
  • 13:30     Antibang
  • 14:30     Fawn Spots
  • 15:30     Wot Gorilla
  • 16:30     Runaround Kids
  • 17:30     Hey Sholay
  • 18:30     Pins
  • 19:30     Fun Adults
  • 20:30     Gross Magic
  • 21:30     Pale Seas
  • 22:30     Holograms
  • 23:30     Savages
  • BEACONS SOCIAL HOSTED BY FREAKIN                                                  
  • 12:00     Get Funked DJs ft. Bob le Funk, Tunesouttaloft & Dan Watts
  • 18:00     Luv Jam  
  • 19:00     Freakin 
  • 22:00     Daniel Avery
  • 00:00     Marcus Worgull
  • 02:00     Freakin
  • ELFM CARAVAN OF LOVE                      
  • 13:00     Jacobean Ruff
  • 13.45      Francesca Pidgeon
  • 14.30      The Theatre Dukes
  • 15.15      Jasmine Kennedy TBC
  • 18:00     Hayley Gafftarnick
  • 18.45      Sam Thonton
  • 19.30      The Black Sea
  • 20.15      Dancing Years 
  • INTO THE WOODS                                
  • 09:30     Wigan Pixie Yarns & Crafts
  • 10:00     Singing with Tessa Smith
  • 10:30     Yogalates
  • 12:00     Nicola Peel ‘Eyes of Gaia’     
  • 13:00     Liars League (spoken word)
  • 14:00     Mayday (theatre)
  • 15:00     American: The Bill Hicks Story (15) with Q&A by Director Matt Harlock
  • 17:00     U Tube Mix by Tim Ineaux
  • 18:00     Tibetan Youth
  • 19:00     Stuart McCallum
  • 20:00     The Wonderful Sound of the Cinema Organ
  • 21:00     Being 747, The Clockwork Universe
  • 22:00     Able Philbin Bowman (Comedy)       
  • 23:00     LAB MEAT (Cabaret)
  • 00:00     Dark Star+Animat
  • 02:00     Indie Game
  • LADYBIRD PROJECT: MAD SCIENCE DAY                                 
  • 09:00     Drop-in Crafts and Workshops (in Kids Club)
  • 12:00     Mad Science Experiments
  • 14:00     Flash Mob Workshop
  • 15:00     Science Olympics
  • 16:00     Amazing Bottle-Rockets
  • 17:00     Storytelling
  • 20:00     The Ladybird Project Fantastic Family-Friendly Cabaret
  • KOPPARBERG CUBE                               
  • 12:00     Docfest Party
  • 15:00     Tactik
  • 16:00     Get Down or Die
  • 17:00     Holding Hands
  • 18:00     Robert Cary
  • 19:00     Theme Park Djs
  • 20:00     Straight Up
  • 21:00     El Diablo Social Club
  • 22:00     Picturehouse
  • 23:00     Filthy Dukes

 



SATURDAY                      

  • THE STOOL PIGEON STAGE                    
  • 12:00     The Magnetic North
  • 13:10     Kwes
  • 14:20     Cass Mccombs
  • 15:30     Still Corners
  • 16:40     2:54
  • 17:40     Clock Opera
  • 19:00     Japandroids
  • 20:10     Ghospoet
  • 21:40     Junior Boys
  • 23:00     Wild Beasts

 

  • THE GREENDALES STAGE                     
  • (in association with Resident Advisor, Flux , Vagabondz)                      
  • 12:00     Ilghaz
  • 13:00     Seven
  • 14:00     Donga
  • 15:30     Lakosa
  • 17:00     Jam City
  • 18:30     Bok Bok
  • 20:30     Stay+
  • 21:30     Koreless
  • 23:00     Oneman
  • 00:30     Pearson Sound

 

  • NOISEY / VICE STAGE                             
  • (in association with Sexbeat)           
  • 12:00     Imp
  • 12:50     Stalking Horse
  • 13:40     Au Palais
  • 14:30     Juffage
  • 15:20     Grass House
  • 16:10     Weird Dreams
  • 17:00     Best Friends
  • 17:50     Plank!
  • 18:40     Paws
  • 19:30     Splashh
  • 20:30     King Krule
  • 21:30     Swim Deep
  • 22:30     Eagulls
  • 23:30     Jacuzzi Boys

 

  • BEACONS SOCIAL HOSTED BY FREAKIN                                                  
  • 12:00     Give It Some ft.
  •              George Mahood (Soul City / Big Daddy Magazine)
  •              Dean Atkins (Soul Jazz)
  •              Lyley (Wax Off / Scratch)
  •              Gumbo (Work Your Soul / Oz)
  •              Jonny Crawshaw (Give it Some! / The Get Down)
  • 18:00     A Rave Called Sharon
  • 20:00     Acid House Gentlemen’s Club
  • 22:00     A Love from Outer Space :Andrew Weatherall & Sean Johnston 
  • 02:00     Freakin

 

  • ELFM CARAVAN OF LOVE                
  • 13:00     Housekeeping Society
  • 13.45      Jamie Fletcher Band
  • 14.30      Seas of Green
  • 15.15      Louise Distras
  • 18:00     Talk To Angels
  • 18.45      Secret Sirens
  • 19.30      The Artists
  • 20.15      Soul Circus

 

  • INTO THE WOODS                            
  • 09:30     Drop-in Craft
  • 10:00     Cardboard Cameras
  • 10:30     Aerockbics
  • 12:00     Sue Christoforou – Equality Trust (talk)
  • 13:00     Matthew Bellwood (spoken               word, 14+)
  • 14:00     It Starts Like This (theatre, 18+)
  • 15:00     Yorkshire Onland Boating Club (film+talk)
  • 17:00     U Tube Mix by Tim Ineaux
  • 18:00     Martin Smith
  • 19:00     Animat and the Third Half
  • 20:00     Kefaya
  • 21:00     Dead Belgian
  • 22:00     Able Philbin Bowman (comedy)
  • 23:00     Frank Chickens 
  • 00:00     Ed Carter Aprosodia
  • 01:00     Winnebego Man
  • 03:00     Man with a Movie Camera
  • LADYBIRD PROJECT: CIRCUS DAY                                         
  • 09:00     Drop-in Craft and Workshops (in Kids Club)
  • 10:00     Giant Tug-o-War (in Kids Club)
  • 12:00     Hula Hooping Workshop
  • 13:00     Circus Skills
  • 14:00     Clown Cricket: not to be missed!
  • 16:00     Circus Sports Day
  • 17:00     Storytelling
  • 20:00     Family-friendly entertainment 
  • KOPPARBERG CUBE                        
  • 12:00     Tom Smith
  • 15:30     Karma
  • 16:30     Joe’s Bakery
  • 17:30     Balearic Social Club
  • 18:30     Disko Stew
  • 19:30     Now Wave
  • 21:30     Jon K (Hoya Hoya)
  • 23:00     Oh Mobbs

 



SUNDAY                     

  • THE STOOL PIGEON STAGE            
  • 12:00     Goodnight Lenin
  • 13:00     Admiral Fallow
  • 14:00     Frankie & the Heartstrings
  • 15:00     Willis Earl Beal
  • 16:00     Willy Mason
  • 17:00     Errors
  • 18:10     Lanterns on the Lake
  • 19:20     Patrick Wolf (Acoustic)
  • 21:00     The Felice Brothers
  • 22:30     Toots & The Maytals
  •  
  • THE GREENDALES STAGE
  • (in association with Resident Advisor, Flux , Vagabondz)               
  • 12:00     Aartekt
  • 13:00     Jacques Adda
  • 14:00     Casino Times
  • 15:15     KRL 
  • 16:30     XXXY 
  • 18:00     Huxley
  • 19:30     Star Slinger
  • 21:00     Lunice
  • 22:30     Maya Jane Coles

 

  • NOISEY / VICE STAGE
  • (in association with Dirty Otter)       
  • 12:00     Double Muscle
  • 12:50     B>E>A>K>
  • 13:40     Nope
  • 14:30     The Wave Pictures
  • 15:20     Hookworms
  • 16:10     Hawkeyes
  • 17:00     That Fucking Tank
  • 18:00     Tall Ships
  • 19:00     Mazes
  • 20:00     Blacklisters
  • 21:00     This Aint Vegas
  • 22:15     Cloud Nothings

 

  • BEACONS SOCIAL HOSTED BY IRIE VIBES SOUNDSYSTEM            
  • 12:00     Irie Vibes Soundsystem ft.
  •                 Bangarang DJs
  •                 Pig & KuDu Hifi
  •                 Red Dread
  •                 + SPECIAL GUESTS
  • 18:00     Souljazz Records Soundsystem

 

  • ELFM CARAVAN OF LOVE                  
  • 13:00     Matt Bentley
  • 13.45      Sabrina Piggot
  • 14.30      Ben Pike
  • 15.15      Liz Reynolds
  • 18:00     Boss Caine TBC
  • 19.30       The Finnlys
  • 20.15      Spirit Of John
  •                 + Two Sevens Party DJs playing the finest selection of Reggea, Dub & Ska

 

  • INTO THE WOODS                           
  • 10:00     Zine it Yourself
  • 10:30     Yogalates
  • 12:00     Aaron Meskin – The Art of Comics (talk)
  • 13:00     Clinic Presents (spoken word)
  • 14:00     Kill Lord Whitney (theatre)
  • 15:00     We Are Poets (film)
  • 17:00     New Order Play at Home (film)
  • 18:00     Sandrani
  • 19:00     Oui Bee
  • 20:00     Daniel Bye
  • 21:00     Thomas Truax
  • 22:00     Shut up Little Man: an Audio Misadventure (film)

 

  • LADYBIRD TENT: MYTHS AND LEGENDS DAY           
  • 09:00     Drop-in Craft and Workshops (in Kids Club)
  • 11:00     Knights’ Quest Treasure Hunt (go to Kids Club)
  • 13:00     Become a Rock Legend
  • 14:00     Junk Percussion
  • 15:00     Grand Carnival Pageant
  • 16:00     The Ladybird’s Legendary Dance-Off
  • 20:00     Party Games
  • KOPPARBERG CUBE                          
  • 12:00     Red Dread
  • 14:00     Push It
  • 15:00     Game Time
  • 16:00     Mark Ryan (Amazing Radio)
  • 17:00     Luke & Rusty’s Rodeo Show
  • 18:00     Joe’s Bakery
  • 19:00     Balearic Social Club
  • 20:00     R.King
  • 21:00     Onset
  • 22:00     Tee Circus
  • 23:00     It’s A Bass Thing